Vědecký název: Iguana iguana
- KDE ŽIJE?
Střední a Jižní Amerika – Mexiko, Guatemala, Belize, Salvador, Honduras, Nikaragua, Kostarika, Panama, Kolumbie, Venezuela, Guyana, Surinam, Francouzská Guyana, Ekvádor, Peru, Brazílie, Bolívie a Paraguay. Uměle byli tito ještěři „vysazeni“ na Floridě a Havajských ostrovech, kde vytvořili stabilní populace. Menší populace se také drží na některých karibských ostrovech.
- JAK VYPADÁ VHODNÉ TERÁRIUM?
Terárium stavíme orientované na výšku, jedná se o stromová zvířata. Tito ještěři vyžadují v dospělosti ubikace velkých rozměrů.
Jsou to denní, slunce milující ještěři, kteří ocení kvalitní zdroje světla (vč. UV) a tepla proto je potřeba již před samotnou stavbou terária počítat s jejich umístěním a doporučenými vzdálenostmi od zvířat. Jednou z možností je umístit zdroje nad terárium, přes strop, který je tvořený např. z kovového pletiva s většími oky.
Následující doporučení se týkají leguánem využitelných rozměrů, rozměry platí pro jedno zvíře a jsou v pořadí délka x hloubka x výška:
Mláďata do 12-18 měsíců minimálně: 60x50x60-80cm
Jedinci do tří let věku minimálně: 100x60x100cm
Dospělci minimálně: 180-200x100x200cm
Na dno terária můžeme jako „substrát“ položit nejrůznější materiály, např. rašelinu, rašelinu s pískem (2:1, ale i 1:1), čistou zeminu bez chemikálií, linoleum, dlaždice, koupelnové podložky. Vyvarujeme se příliš aromatických materiálů jako jsou cedrová a borová kůra, nežádoucí je taktéž lignocel (kokosové vlákno), piliny a štěrk.
V teráriu nesmí chybět větší nádoba s vodou (u dospělců bazének). Vodu můžeme vyhřívat na cca 28° C. Leguáni rádi odkládají do vody trus, tozn. je nezbytně nutné vodu alespoň denně měnit.
Do terária umístíme množství větví ke šplhání, hlavní odpočívací větev by měla být v průměru široká shruba jako tělo leguána – nad tu zavěsíme zdroje tepla a UV tak, aby měl leguán na vyhřívacím místě přes 40°C. V ostatním prostoru terária se pak pokusíme vytvořit teplotní gradient 25-28°C.
V noci může teplota spadnout i k 20-22°C.
Terárium udržujeme vlhké, alespoň jednou, dvakrát denně dobře porosíme alespoň odstátou vodou. Je zcela nezbytné mít nádrž důkladně odvětranou pro dobrou cirkulaci vzduchu, zamezení tvorby plísní apod. Ve špatně odvětraném teráriu leguán zelený prospívat nebude, naopak je jen otázkou času, kdy může přijít nějaké onemocnění.
Příklady správně zařízených terárií :
Terárium 1Terárium 2
Terárium 3
Terárium 4
Příklady nevhodných nebo nevhodně zařízených terárií:
Terárium 1 Terárium 2Terárium 3
- KDE NAKUPOVAT ZAŘÍZENÍ?
Věci, resp. zařízení které si nedokážeme vyrobit sami můžeme nakoupit ve specializovaných obchodech, e-shopech, teraristických burzách, ale i v obyčejných elektro prodejnách a domácích potřebách. Na burzách lze vybavení určené přímo pro teraristiku zakoupit nejlevněji a hlavně zkonzultovat jejich použití přímo s prodejcem, nezřídka zároveň i výrobcem.
- KDE NAKOUPIT ZVÍŘE?
- přímo od chovatele – nejlepší možnost. Chovatelů, kteří odchovávají leguány zelené je u nás velice málo, především kvůli všudedostupných, levných, importovaných faremních zvířat
- na teraristické burze – až na výjimky se jedná o importovaná zvířata, stává se, že na burze prodává chovatel i vlastní odchov, poznáte to nejlépe tak, že prodejce má na stole pouze pár zvířat, nikoliv plné boxy, a samozřejmě tak, že zvířata již na první pohled vypadají trošku jinak než ta importovaná – a sice zdravě
- ve specializované prodejně/“zverimexu“ – až na výjimky se jedná o importy, když už se rozhodnete pro tuto možnost, jednoduše vybírejte ty nejméně zdevastované jedince, nejvyšší cena
Následující odkazy by mohly pomoci při výběru nákupu zařízení zvířete:
Odkazy na terarijní burzy v ČROdkazy na české i evropské inzertní servery
- NA CO SI DÁT POZOR PŘI VÝBĚRU?
Výbírejte pouze čilá a ostražitá zvířata. Dalo by se říci, že čím plašší a aktivnější leguán, tím lépe. Malý leguánek, který se jen tak nechá vzít na ruku, nesnaží se utéct a ještě u toho má polozavřené nebo zavřené oči může být už také na cestě na onen svět.
Na co všechno si dát pozor při výběru leguána se dozvíte např. zde.- ZVYKNE SI NA KONTAKT?
Leguáni zelení jsou velice inteligentní ještěři, kteří si na přítomnost lidí často zvyknou a někteří jedinci ji občas i sami vyhledávají. Pro budoucího chovatele je ovšem zcela nezbytné přijmout fakt, že jsou to stále divoká – nedomestikovaná zvířata, u kterých nějakým nátlakem nedosáhneme ničeho, jen toho, že se nás budou více bát.
Diskuse – ochočení leguána 2 Článek o ochočení leguána
- SAMCE NEBO SAMICI?
Samec:
+ větší , majestátnější, barevnější, žádné starosti s vejci, rychleji se ochočí (není pravidlem), většinou vyšší věk
– v období páření mohou být dost agresivní až nebezpeční! (myšleno zcela vážně)
Samice:
+ většinou celkově klidnější povahy, v období páření nejsou až na výjimky agresivní
– každý rok může klást vejce, takže je nutné mít v teráriu vhodné kladiště (spousta samic má problémy se zadržením snůšky), jsou menšího vzrůstu a méně barevné
- JEDNOTLIVCE, PÁR NEBO SKUPINU?
Leguáni jsou zvířata žijící ve skupinách a takový život je pro ně přirozený. V teráriu je situace ale složitější – na omezeném prostoru může a často také dochází k šarvátkám, které mohou být velice vážné a je pak nutné zvířata chovat jednotlivě. Všeobecně vždy platí, na jedno terárium pouze jeden samec (dva samci se na omezeném prostoru dřív nebo později zabijí) a více samic. Pozor, i samice si mezi sebou upevňují hierarchii a může docházet k šarvátkám v takové intenzitě, že je někdy třeba vzájemně oddělit a chovat zvlášť i je.
- JAK POZNÁM POHLAVÍ?
Sexuální dimorfismus (nebo-li pohlavní rozdíly) je u dospělých zvířat velice patrný, u čerstvých mláďat se bez sonografie šetrně rozpoznat pohlaví nedá. Leguáni zelení pohlavně dospívají mezi 2-3 rokem života, nutno ale podotknout, že všechna zvířata se nemusí vyvíjet stejně. Záleží na tom, zda je chováme jednotlivě či ve skupinách i na podmínkách, ve kterých je chováme.
- ČÍM, KDY A JAK ČASTO KRMIT?
Leguáni zelení jsou býložravci, konkrétněji folivoři – tedy zvířata živící se především listy. Jejich podstatnou část jídelníčku tvoří i květy a méně i plody stromů a keřů, na kterých žijí.
Zvířata krmíme denně, nejlépe ad libitum – to znamená, že by měli mít čerstvou stravu k dispozici po celý den.
Diskuse – krmení 1Diskuse – krmení 2, mládě málo žere
Diskuse – krmení 3, leguán nežere Diskuse – krmení 4, leguán po přestěhování nežere Diskuse o krmení 4 – jarní a letní strava
Článek o stravě
- KDY, PROČ A JAK ČASTO SE SVLÉKÁ?
Leguáni (stejně jako ostatní plazi) se svlékají z toho důvodu, že rostou. Zjednodušeně – ve chvíli, kdy je jim už kůže malá, započne proces svlékání, nebo-li ekdyse. Leguáni se svlékají postupně, v cárech. Mláďata leguánů se svlékají téměř nepřetržitě, dospělci již méně (např. jednou za několik týdnů až měsíců).
Proces svlékání se pokouší velice srozumitelně vysvětlit Kerejoo na teraporadna.cz zde.- PROČ NEŽERE?
Možností je mnoho – mezi nejčastější příčiny patří nevhodná teplota, stres nebo nemoc. Nežravost ale taky může být způsobena obdobím páření (samci v tuto dobu mohou i dlouho odmítat potravu). Taktéž samičky před vykladením nežerou, jelikož jim vajíčka zabírají většinu břišní dutiny a na jídlo v žaludku už prostě není místo.
Podávejte leguánům misku se žrádlem do vyšších míst v teráriu, zvířata slézají za potravou na zem jen velice nerada a někdy mohou potravu na zemi zcela odmítat.
- PROČ HRABE?
Pokud máte samici leguána a ta je schopna za den rozhrabat celé terárium, pravděpodobně hledá vhodné místo na kladení vajíček. Pokud jí takové místo neposkytnete, může vajíčka zadržet a je nutné vejce chirurgicky vyjmout, jinak může samička zemřít.
Dalším nejčastějším důvodem hrabání je především snaha se dostat z terária – v tomto případě je možností více:
– příliš malá nebo nevhodně zařízená ubikace – příliš malá, špatně rozložená teplota, špatná cirkulace vzduchu
– stresové prostředí – nesprávný přístup a manipulace chovatele, skleněná terária se všemi stěnami průhlednými, obtěžování domácími zvířaty (včetně dětí)
– zvědavost, nálada na zkoumání okolí ubikace – výpravy za dobrodružstvím
Diskuse – kladište a snášení vajec samic leguánů.- PROČ MÁ BOULE NA KLOUBECH?
Pokud zvíře krmíme přílišně živočišnou složkou potravy, máme u něj příliš vysoké nebo naopak příliš nízké teploty nebo leguána špatně zavodňujeme (nebo v nejhorším případě vše dohromady) a zvíře je dehydratované, projeví se u něj dříve nebo později nemoc zvaná dna. Ta se mimo jiné projevuje tím, že kyselina močová (odpadní produkt při metabolismu) krystalizuje a usazuje se v měkkých tkáních, především v kloubech končetin. Tato nemoc je pro zvíře velice nepříjemná a bolestivá, s malými šancemi na vyléčení proto je opravdu nezbytné tomuto onemocnění předcházet.
Článek o nemocech.- PROČ JE HUBENÝ, I KDYŽ ŽERE?
Velice častou příčinou tohoto jevu je zmnožení vnitřních parazitů v těle leguána. Vezměte do malé uzavíratelné nádobky vzorek trusu, mírně ho navlhčete, aby nevyschnul a odneste ho, případně pošlete na veterinární kliniku na rozbor. Do doby, než trus odnesete či pošlete umístěte nádobku do lednice. Je ale nutné, aby byl Váš parazitolog dostatečně seznámen s parazity konkrétně u plazů. Pokud rozbor ukáže zmnožení parazitů, Váš veterinář by měl určit správnou léčbu.
- PROČ MÁ ZAVŘENÉ OČI A POŘÁD SPÍ?
Malátnost až apatie, doprovázená zavřenýma očima značí u leguána nějaké onemocnění již ve vážném stadiu. Zde je na místě vyhledat co nejdříve odbornou pomoc. V dnešní době už je u nás dost lékařů, kteří ovládají plazí medicínu a jsou kompetentní vašemu zvířeti pomoci, je ale zároveň nutné veterináře dobře vybírat.
Při výběru veterináře by Vám mohl pomoci tento server.- PROČ UMŘEL?
V prvé řadě je potřeba si uvědomit fakt, že leguáni zelení jsou zvířata, která se mohou v dobrých podmínkách dožít 20 i více let (nelze ale všeobecně říci, že leguán, který se dožije míň musel být nutně chován ve špatných podmínkách).
Pokud zvíře zemřelo v mladším věku, bylo to z nějakého důvodu – pokud nenecháte provést pitvu leguána, o příčině úmrtí se můžete pokusit poradit se zkušeným chovatelem, veterinářem nebo se vlastní dedukcí pokusit příčinu odhalit. Zde je ale samozřejmě nutné se zabrat do literatury, shánět informace a pomocí intenzivního studia přijít na to, co jsme udělali špatně – zvláště pokud se rozhodneme pro další chov.
Jsou samozřejmě i situace, například v případě dedičných chorob, kdy nedokážeme smrti zvířete zabránit sebelepší péčí.
MadMike
Reklama: